ZÁPISKY Z CEST ANEB CESTA TŘÍ JIHOMORAVANŮ PO THAJSKU - DÍL PRVNÍ

05.12.2023

Pojďte se s námi přenést do země úsměvů, laskavosti, kouzelné divoké přírody, vynikající thajské kuchyně, ale i městské bangkokské džungle s cca 8 miliony obyvatel.

Po delší pauze zapříčiněné pandemií jsme uskutečnili plánovanou odkládanou velkou expedici, kdy jejím cílem se stalo Thajské království, dřívější Siam. Expedice Thailand 2023 tak mohla začít, termín Expedice padl na 8. 11. - 22. 11. 2023…

Hnáni touhou po poznání dalekých exotických krajin jsme se rozhodli konečně uskutečnit odkládanou expedici do Asie, zajímavých cílů bylo mnoho, a tak jsme vyčkávali a sledovali nabídku s akčními letenkami. Chvílemi to už vypadalo na Indii, nakonec padla volba na Thajsko. Po zvážení pro a proti jsme se shodli rychle a na nože nedošlo (tak jak nám radí Kabát v textu songu Pohoda "když se u nás chlapi poperou…") 😊 V červnu jsme koupili letenky na listopad, které vyšly cca 15 000,- Kč na osobu (letenka byla na celé cestě defacto tou nejdražší položkou). Abychom si užili co nejvíce dobrodružství a poznali danou zemi, tak bylo jasnou volbou cestování na vlastní pěst bez cestovní agentury – tož nejsme přeci žádná béčka, Indiana Jones se také nesháněl po cestovkách při cestě za dobrodružstvími 😊 To hlavní bylo zajištěno – letenky. Dále už mohla být zcela popuštěna uzda improvizaci.

Postupně jsme začali pročítat na internetu cestopisy, články a cenné zkušenosti cestovatelů, abychom si udělali předběžný plán cesty a načerpali spoustu praktických informací. Odlet byl z Vídně s přestupem přes Abú Dhabí v SAE a s příletem do Bangkoku. S předstihem jsme tak přes Booking zajistili ubytování na první tři noci v Bangkoku – za cenu 300,- Kč za osobu i se snídaní to byla paráda.

Po prostudování zajímavých míst k poznání jsme do našeho itineráře zařadili i vodopády Erawan ve stejnojmenném národním parku. Zvažovali jsme, zda si najít spoje a vyrazit na ně na vlastní pěst, nakonec tento první výlet jsme objednali přes zážitkovou agenturu Get Your Guide a spojili dva cíle v jednom poznávacím výletu, nejen Erawan, ale i tradiční plovoucí trhy Damnoen Saduak.

Thajsko je obrovská země, tudíž bylo potřeba se rozmyslet, kam se vydáme dále, a dle toho předběžně naplánovat dopravu. Volba padla na jihozápad s ostrovy Koh Samui, Krabi, Phuket…Jako cíl byl vybrán tropický ostrov Koh Samui. Zavrhli jsme pohodlnou cestu letadlem z Bangkoku na jih a zvolili jsme dálkový vlak ve stylu "je to sice delší, ale o to horší cesta" 😊 Vzdálenost sice stejná jak letadlem, tak vlakem, ale v letadle bychom přišli o ten autentický požitek z cesty mezi místními, krásnou krajinou…no však uvidíte v dalších dílech zápisků....trocha toho nepohodlí za to stála. Cesta dálkovým vlakem z Bangkoku trvá 13 hodin do Surat Thani, odkud je to ještě 2,5h minibusem a trajektem na Koh Samui, zvolili jsme tedy po cestě dva noclehy. Jízdenky na vlak u královských železnic jsme koupili dopředu (jinak by nám nezbylo než běžet za jedoucím vlakem – kondičku mám věru dobrou, to ano, ale s tou krosnou na zádech to je trochu náročnější a tygrovi na kolejích neuteču 😊 ). Zajistili jsme přes Booking i ubytování v těchto dvou noclezích po cestě a rovněž dopředu i na Koh Samui. Základní kostru jsme tedy měli naplánovanou a zajištěnou předem, nic tak nebránilo vyrazit vzhůru za dobrodružstvím…zajistili jsme potřebné věci typu pojištění, nahlášení se do národní aplikace Drozd (kdyby po nás byla sháňka a někomu jsme chyběli 😊), očkování proti břišnímu tyfusu, nabalili si potřebné a mohlo se vyrazit…budete-li chtít, můžete v dalších třech dílech zápisků vyrazit s námi do exotických krajin, kdy se podělíme o zážitky, ale i situace, které nás pěkně rozesmály…