SROVNÁVACÍ VIZUÁLNÍ INFOGRAFIKA - BONBONIÉRA TATIANA

03.03.2024

Mnoho z nás rádo mlsá, i já si rád trochu zahřeším. Důležité je ale mít mlsání pod kontrolou. Spousta z nás si rádo smlsne na bonboniéře a obzvláště děti nemají problém ji pěkně vypucovat. Máte ale představu, kolik naleznete v několika kouscích bonboniéry energie vyjádřené v kaloriích?

Pojďme se na to podívat blíže:

Mrknul jsem se na bonboniéru Tatianu (tu mám rád ). Celá obsahuje 16 ks bonbonů. Pro mnoho lidí není problém spořádat polovinu na posezení, tzn. 8 ks bonbonů - však je to přeci takové malé a slupneme je během chvilky jako malinu, že...

Pouhých 8 ks bonbonů (88g) obsahuje 478 kcal (43 g cukru = cca 11 kostek cukru)

450 - 500 kcal pak pro vizualizaci odpovídá množství (viz obrázky):

- 5 jablek

- 600 g hroznů

- 5 řeckých jogurtů (1 kus 140g)

- 550 g brambor

- 6 vajec (nejsou na obrázku) 

Zejména děti tak lehce na posezení sní 8 bonbonů z bonboniéry, ale dokáží na posezení sníst 5 jablek nebo 600 g hroznů nebo hned 5 řeckých jogurtů?? Anebo 6 vajec? 

PRO PŘEDSTAVU - průměrný denní energetický příjem kalorií pro dívku ve věku 6-10 let je cca 1 700 kcal (a často i pro ženy v procesu hubnutí, ale to je individuální). Pokud pak tato dívka sní 8 kousků z bonboniéry, přijme v nich cca 478 kcal, což je hned cca 1/3 jejího celkového denního energetického množství kalorií a už jí pak zbývá pouze 2/3 z tohoto množství, aby jej přijala v podobě kvalitních živin. Pokud si do toho dá ještě energy drink a slazený nápoj, tak si zaplácá bez problému polovinu potřebného množství kalorií těmito ne zrovna výživnými pochutinami a na kvalitní živiny, které potřebuje pro ideální vývin již místo nezbyde. Takže všeho s mírou.  

Není kalorie jako kalorie a je obzvláště důležité, jak kvalitní živiny v těchto kaloriích přijímáme.

Samozřejmě ale opět neříkám, že byste si už navždy museli odepírat smlsnutí si na bonboniéře.  Důležité je zkonzumované množství, pokud si dáte 1 - 3 kousky, tak se určitě svět nezboří. Jen často neznáme míru a nedokážeme si představit, že se v pouhých 8 kouscích skrývá takové množství energie (prázdných kalorií, které tělu navíc nic kvalitního nedodají). Zde je potřeba určitý dohled rodičů, kdy mohou kontrolovat alespoň to, co sní dítě doma. 

Takže zamlsat si ano (já též a třeba zmíněnou Tatianu mám zrovna rád), ale s mírou, přiměřeně a zasadit do celého kontextu denního jídelníčku, kdy jeho drtivá většina by nám měla dodat kvalitní živiny (např. udržitelný princip 80:20). Aneb zdravě, chutně, jednoduše.