MINIMÁLNÍ TRVANLIVOST vs DATUM SPOTŘEBY

09.01.2022

MINIMÁLNÍ TRVANLIVOST vs DATUM SPOTŘEBY

Znáte rozdíl? Tyto pojmy si mnoho lidí plete a díky tomu dochází k velkému plýtvání potravin.

MINIMÁLNÍ TRVANLIVOST:

Ta je dlouhodobého charakteru, často i rok až dva, někdy ale jen několik měsíců. Po tuto dobu si výrobek zachovává své vlastnosti, především ty senzorické (barva, struktura výrobku...).

Ovšem důležité je, že ani po uplynutí data minimální trvanlivosti potravina neztrácí své nutriční hodnoty co do makroživin (bílkoviny, tuky, sacharidy) a při správném skladování je ve většině případů zdraví nezávadná, kdy i po této době ji bez obav můžete ještě delší dobu konzumovat!

(např. u sušených, konzervovaných a jiných trvanlivých potravin - rýže, luštěniny, čokoláda, konzervy...) - NENÍ TAK NUTNÉ POTRAVINU PO UPLYNUTÍ LHŮTY VYHAZOVAT

Pokud by ale došlo negativně ke změně chuti či vůně (např. u ořechů), je pak na individuálním posouzení potraviny, zda je stále ještě v pořádku a nezávadná. Závadný někdy není ani vizuální pohled - např. světlý povlak na čokoládě neznamená, že by byla závadná, kdy se jedná pouze o vysrážený tuk či cukr a čokoládu můžete bez obav jíst

SPOTŘEBUJTE DO:

Toto označení je použito u potravin rychlé zkázy (pečivo, maso a výrobky z něj, uzeniny, ryby, mléčné výrobky, sýry...). Zde by se již potraviny po tomto datu neměly jíst. Pár dní po tomto datu by ještě při dobrém skladování mohly být v pořádku např. některé mléčné výrobky, ale rozhodně ne maso - u něj je velké riziko konzumovat jej po datu spotřeby!

Potraviny po datu spotřeby se již nesmějí prodávat, avšak potraviny po uplynutí data minimální trvanlivosti běžně najdete např. v obchodech typu "slevněnka", kde se v pořádku prodávají a jejich koupí (v případě nezávadnosti potraviny) zachráníte často zbytečně vyhozenou potravinu.

Rozlišujme tedy tyto dva pojmy, ať neplýtváme potravinami a pokud máte doma např. rýži či těstoviny nebo luštěniny s uplynutým datem spotřeby, určitě to není automaticky důvod je vyhodit a bez obav je můžete zkonzumovat Tím, že potravinu nevyhodíte pak i ušetříte, kdy zbytečně nekoupíte hned její náhradu.

Bohužel lidé automaticky potraviny vyhazují a v Evropě tak každý rok skončí na smetišti neuvěřitelných 88 tun jídla!

Aneb zdravě, chutně, jednoduše

Foto použito z pixabay.com