KOJENÍ - ZDRAVÍ POTOMKA VYTVÁŘÍTE JIŽ OD NAROZENÍ

30.07.2022

Kojení je mimo spousty dalších benefitů důležité v tom, že mateřské mléko obsahuje jako jednu z hlavních přísad tzv. HMO (human milk oligosaccharides, aleb oligosacharidy mateřského mléka).

Pro dítě jsou HMO nestravitelné - proč tedy mají takový význam?

Jednoduše - tak jako pro dospělé jedince je vláknina prebiotikem a výživou střevního mikrobiomu, tak pro dítě jsou tímto právě HMO obsažené v mateřském mléce. Neslouží tedy k výživě dítěte jako takového, ale jeho střevního mikrobiomu, který má schopnost HMO strávit a získat z nich potravu.

Kojící matka tak nekrmí jen dítě, ale současně i rozmanitý mikrobiální svět uvnitř něj.

Díky HMO se tak v těle dítěte postupně rozvíjí mikrobiální svět, důležité laktobacily a bifidobakterie.

Je potřeba zdůraznit, že ve střevech tkví 70-80% naší imunity, nejen u dospělých.

Čemu je ideálně vyživovaný střevní mikrobiom prevencí?

Významně napomáhá vytvářet imunitu dítěte, je prevencí především různým alergiím, a to nejen v dětství, ale i posléze v dospělosti (sezónní alergie, astma, ekzémy, dermatitida), zubní kazy. Ukazují se ale také náznaky toho, že může být i prevencí autoimunitních onemocnění (celiakie, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, revmatoidní artritida...).

Ne zbytečně tak Světová zdravotnická organizace doporučuje kojit do dvou let věku dítěte i více!

Někteří výrobci kojenecké výživy se snaží napodobit obsah mateřského mléka a přidávají do výživy průmyslově získaný sacharid GOS (galaktooligosacharidy), ale tyto zřejmě nenapodobí plný účinek mateřského mléka na střevní mikrobiom. Někteří výrobci pak již přidávají i HMO, což může být přínosnější než GOS, avšak cena výrobku je díky nákladné výrobě velmi vysoká. Co z toho plyne?

Je-li to možné, KOJTE, KOJTE, KOJTE, byť i jen v malém množství, kdy i malé množství je lepší než žádné. Pokud to není možné, nezbývá, než zařadit výživu s obsahem HMO.

Aneb zdravě, chutně, jednoduše

Foto použito z pixabay.com