DŽUSY, MOŠTY, NEKTARY - JAK SE V TOM VYZNAT? CO VLASTNĚ PIJEME?

29.12.2019

DŽUSY, MOŠTY, NEKTARY - JAK SE V TOM VYZNAT? CO VLASTNĚ PIJEME? 🍹🍎🍊

Na začátek jen uvedu, že toto upravuje legislativa 📢 - vyhláška č. 248/2018 Sb. o požadavcích na nápoje, kvasný ocet a droždí.

❗️LÁKAVÝ OBŘÍ OBRÁZEK OVOCE 🍎🍇🍓NA OBALU VÝROBKU JEŠTĚ NEZARUČUJE, ŽE JE VÝROBEK PLNÝ VITAMINŮ A MINERÁLŮ, KTERÉ SI AUTOMATICKY SPOJÍTE S OBRÁZKEM OVOCE NA OBALU❗️VÝROBCI JSOU MISTŘI REKLAMY 😉👩‍💼👨‍💼

CO SE TEDY SKRÝVÁ POD JEDNOTLIVÝMI POJMY❓:
🍎 MOŠT - ovocná šťáva vyrobená přímým lisováním z ovoce. Nesmí být do něj přidaný cukr ani aditiva. Čerstvý si ZACHOVÁVÁ vitaminy a minerály z ovoce. Obvykle je pro skladování upraven pasterizací (zahřátím na 80 st.), což už může poničit některé cenné látky v moštu - vitaminy, enzymy, antioxidanty (pasterizací se zabijí patogeny a prodlouží trvanlivost). Nejlepší skladování je v tmavém obalu, jelikož vitamin C je citlivý na světlo. Mošty bývají zakalenější než džusy.

🍎OVOCNÁ ŠŤÁVA - všechny výrobky v této kategorii musí mít 100% ovocné složky bez přídavku cukru, konzervantů či barviv. Řadíme sem:

a) MOŠTY a FRESH šťávu

b) svým typem sem zapadají i SMOOTHIE, která jsou vylisovanou šťávou z čerstvého ovoce či zeleniny

c) DŽUSY - u džusů se většinou jedná o KONCENTRÁT Z OVOCNÉ ŠŤÁVY. To zjistíte z etikety výrobku. Je zde sice 100% ovocné složky bez přidaných látek a cukru, ALE - je potřeba se podívat, jak se vyrábí: nejprve je vymačkána šťáva z čerstvého ovoce 🍎🍊🍓 (na 1l cca 2kg ovoce) ➡️ z té je při vysoké teplotě odpařena 💧voda ➡️ koncentrát je zamražen ❄️ a převezen 🚢 (je to jednodušší a levnější pro logistiku). Koncentrát si výrobci buď vyrábí sami nebo jej dovážejí (většinou USA a Čína) ➡️ po převozu koncentrátu s odpařenou vodou je následně vráceno stejné množství pitné vody. Často se přidává i vitamin C, který je však citlivý na skladování (nějaký ale přeci jen zůstane 🙂👍).

🍎NEKTAR - dle vyhlášky musí mít minimálně 25 - 50% ovocné složky dle druhu ovoce (jablečné min. 50%). Mohou být obohaceny o vitaminy a minerály👍. Nesmí však obsahovat konzervanty, barviva, ani jiné přídatné látky 👍. Vylisovaná šťáva se ředí vodou, případně je přidán cukr či sladidla.

🍎OVOCNÝ NÁPOJ - ovocná složka je zanedbatelná. Jedná se o ochucený nealkoholický nápoj, vyrobený z ovocných nebo zeleninových šťáv nebo jejich koncentrátů. Může obsahovat přidáný cukr, umělá sladidla, barviva, konzervanty a aromata.

🍎LIMONÁDA - ochucený nealkoholický nápoj vyrobený z pitné vody, nápojových koncentrátů nebo surovin k jejich přípravě. Stejně jako ovocný nápoj, má většinou jen malé množství ovocné složky, která slouží na dochucení vody. Většinou jsou přidávána aromata a přídatné látky, je doslazována cukrem či umělými sladidly. Je sycena oxidem uhličitým.

🍎SIRUP - nápojový koncentrát obsahující více než 50 % hmotnostních cukrů.


❓❓CO SI TEDY VYBRAT❓❓
1) ČERSTVÉ OVOCE S VLÁKNINOU - vždy se bude jednat o nejlepší zdroj vitaminů, minerálů, enzymů, antioxidantů 🍎🍇
2) ČERSTVÉ MOŠTY, FRESHE, SMOOTHIE - čerstvé nejsou pasterovány a zachovávají si tak takřka veškeré důležité látky. V návaznosti na předešlý článek ale platí pravidlo VŠEHO S MÍROU a brát tak v potaz i množství přijaté fruktózy (přírodní cukr v ovoci)😉
3) 100% OVOCNÉ ŠŤÁVY UPRAVENÉ PASTERACÍ - PASTEROVANÉ MOŠTY a DŽUSY - je zde pouze ovocná složka a voda bez přidaného cukru, konzervantů a barviv. Pasterací (zahřátím na cca 80 st.) se zničí část živých enzymů a vitaminů (vitamin C, kyselina listová, některé vitaminy B). Výhodou pasterace je prodloužení trvanlivosti a zničení patogenů👍 Některé produkty jsou obohaceny o vitaminy a minerály 😉👍
4) NEKTARY - výhodou je, že si zanechávají min. 25-50% ovocné složky a nejsou přidána barviva, konzervanty a jiné 👍 Nektary jsou většinou opět pasterované. Je přidáván cukr či jiná sladidla. Doporučuji vyhnout se těm, které jsou doslazovány levným glukózo-fruktózovým sirupem❗️Nebo si raději koupit 100% ovocnou šťávu.
5) OVOCNÉ NÁPOJE a LIMONÁDY - z důvodu nízkého obsahu ovocné složky a přidaných cukrů, barviv, konzervantů a jiných aditiv tyto nedoporučuji.


❗️❗️MOJE DOPORUČENÍ - opět zdůrazňuji, že nezakazuji nikomu nic, ale jen dávám doporučení a zdůrazňuji pravidlo VŠEHO S MÍROU, tzn. není špatná potravina, ale množství 😉. V souvislosti s těmito nápoji bych chtěl opět upozornit na hrozící skryté riziko z pravidelného nadměrného příjmu fruktózy (ovocného cukru) - opět pravidlo všeho s mírou. DOPORUČUJI - věnujte chvilku času čtení složení výrobků na etiketách v obchodech a nakupujte dle údajů na nich. Zákonodárci neukládají povinnost výrobcům uvádět údaje o produktech pro nic za nic, ale jako ochrana Vašeho zdraví😉👍

Aneb chutně, zdravě, jednoduše 🙂☕️😎