DESATERO PRO POSÍLENÍ IMUNITY

15.03.2020

DESATERO PRO POSÍLENÍ IMUNITY

Posílení imunity Vás sice neochrání před napadením viry, ale může výrazněji pomoci při následném boji organismu s viry a jinými patogeny.

V reakci na aktuální situaci jsem sepsal toto desatero, které by Vám mohlo pomoci posílit si imunitu a lépe bojovat s viry a bakteriemi. Desaterem je však vhodné se řídit celoživotně, nejen nyní...

JAK POSÍLIT IMUNITU:

1) PŘIJÍMEJTE DOSTATEK VITAMINŮ A MINERÁLŮ

Vitamin C - antioxidant, posílí obranyschopnost organismu - doporučená denní dávka 80-100mg

- najdete jej v těchto potravinách (obsah vitaminu C/100g potraviny):

šípek (500mg/100g potraviny), červená paprika (191 mg/100g), kivi (93mg/100g), brokolice (121mg/100g), zelená paprika (104mg/100g), paprika sterilovaná (81mg/100g), špenát (60mg/100g), zelí (52mg/100g), citron (49mg/100g), pomeranč (51mg/100g), mandarinky (32mg/100g), cibule (43mg/100g), jablko (9mg/100g).

Vitaminy skupiny B - ovlivňují metabolické reakce v těle a přispívají ke správné funkci imunitního systému

- najdeme je v mase, ořechách, kvasnicích, celozrnných obilovinách, luštěninách, mouce, vejcích, mléčných výrobcích, kakau, rýži...

Vitamin D - podporuje imunitu, ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu (pevné kosti)

- najdeme jej v žloutku, tučných rybách, másle, mléčných výrobcích obohacených o vitamin D, ve slunci...

Železo - podporuje obranyschopnost organismu

- najdeme ho v živočišných potravinách (obsahují hemové železo s vyšší vstřebatelností) a v rostlinných potravinách (luštěninách, hořké čokoládě, dýňových semínkách, červené řepě, brokolici, banánech, ořechách, kakau...)

Zinek - ovlivňuje imunitu, najdeme ho v mase, vnitřnostech, žloutku, celozrnných obilovinách, luštěninách...

Selen - silný antioxidant, najdeme ho v masu, vejci, mléce, ořechách

2) PŘIJÍMEJTE ANTIOXIDANTY - ty ve zkratce vychytávají v těle volné radikály bez elektronu, které poškozují ostatní buňky a vzniká oxidační stres - jedná se o vitaminy A, C, E, minerály selen a zinek. Obsahují je např. hořká čokoláda, zelený čaj, bobulové ovoce, ovoce a zelenina, ořechy...

3) DOSTATEČNĚ SPĚTE 7-9h - tělo ve spánku regeneruje a při dostatečném spánku je posílena imunita

4) PEČUJTE O STŘEVNÍ MIKROBIOM, který je jakýsi druhý mozek těla a je s ním propojený (když máte z něčeho stres, může Vás bolet břicho)

a) Přijímejte prebiotika - především vlákninu. Doporučené denní množství je 30-40g vlákniny denně. Vláknina je potravou pro prospěšné bakterie v těle.

- zdroje vlákniny = celozrnné pečivo, ovoce se slupkou, ovesné vločky, ořechy, luštěniny

b) Přijímejte probiotika - zdraví prospěšné bakterie

- zdroji jsou fermentované mléčné výrobky (bílý jogurt, kefírové a acidofilní mléko, Skyr, podmáslí, tvaroh...) a kvašená zelenina (kysané zelí, nakládané okurky, kimči, tempeh, miso)

5) PŘIJÍMEJTE OMEGA 3 mastné kyseliny - snižují zánětlivost v těle, posilují imunitu, zrak, srdce, mozek.- najdete je např. v mořských rybách z volného chovu, řepkovém a lněném oleji, vlašských ořechách, lněném a konopném semínku

Přijímejte přiměřené množství omega 6 mastných kyselin - jejich nadbytek způsobuje zánětlivost v těle, tělo je tím oslabeno. Ideální poměr omega 3/omega 6 je 1:5, běžný poměr běžné populace je 1:16!

6) HÝBEJTE SE - pohyb pomáhá k posílení imunity, vylučují se hormony štěstí endorfiny. Běžte na delší rychlejší procházku, na kolo, zaplavat si, zaběhat, zasportovat.

7) ČERPEJTE ENERGII Z PŘÍRODY - zajděte si do přírody, meditujte, vnímejte zvuky a vůně přírody, kdy Vás příroda a sluníčko nabije pozitivní energií a snížíte tak stres.

8) BRAŇTE SE STRESU - dělejte věci, které Vás baví, které máte rádi, komunikujte se svými blízkými. Stres výrazně snižuje imunitu, je potřeba se stresu bránit a dělat si v rámci možností neustálou radost.

9) DODRŽUJTE HYGIENU - dodržujte potřebnou základní hygienu. Obzvláště v této nouzové době si umývejte často poctivě ruce, nedotýkejte se obličeje, kýchejte do rukávu...

10) IMUNITU dále SNIŽUJE kouření, alkohol, přetopené místnosti, nezbytná konzumace antibiotik a ibuprofenů, a především, především stres!

Tato pravidla je vhodné dodržovat neustále, nejen nyní v době pandemie koronaviru. Nepropadejte panice a nepodléhejte tak stresu, který nám snižuje imunitu, ale ani vzniklou situaci určitě nepodceňujme a snažme se jednat zodpovědně, racionálně.

Držte se, mějte pevné nervy a vydržte...nastálá situace dříve či později zase pomine 🙂


STANETE-LI SE FANOUŠKEM mé Facebookové stránky (na hlavní stránce dáte To se mi líbí + Sledovat), neuniknou Vám tak v případě Vašeho zájmu i další budoucí edukační články, rady a tipy...

Aneb chutně, zdravě, jednoduše...

Obrázky použity z www.pixabay.com