CHYBÍ VÁM ENERGIE? CÍTÍTE SE UNAVENÍ?

26.01.2020

CHYBÍ VÁM ENERGIE?⚡️ CÍTÍTE SE UNAVENÍ?🙇‍♂️🙇‍♀️

Jedním z častých důvodů, proč tomu tak může být je ten, že své tělo dostatečně nevyživujete kvalitními živinami. Velká většina z Vás povětšinou přijímá tak málo živin ze stravy (často pak z ne zrovna kvalitních zdrojů), že tělo nevyživí ani do hodnoty svého BAZÁLNÍHO METABOLISMU, a z toho často plyne skutečnost, že se Vám NEDOSTÁVÁ ENERGIE, cítíte se UNAVENÍ.

BAZÁLNÍ METABOLISMUS (BM):

🔹minimální množství energie v klidovém stavu (vyjádřené v Kcal nebo Kj), potřebné během jednoho dne pro správné fungování základních životních funkcí organismu, mezi něž patří činnost srdce, nervového systému, plicí, jater, svalů...
🔹u každého je jeho hodnota jiná, je ovlivněn pohlavím, hmotností, množstvím svalů (čím více svalů, tím je rychlejší), věkem, zdravotním stavem...
🔹pohybuje se tedy individuálně v různých hodnotách s velkými rozptyly. U ŽEN se setkávám v praxi s BM v rozmezí 1300 - 1650 kcal (setkal jsem se ale i s hodnotou 1 915 kcal). MUŽI mají více svalové hmoty a jejich BM je tedy vyšší, setkávám se nejčastěji s rozmezím 1 750 - 2 200 kcal.
🔹rozdílná individuální hodnota BM pak může být důvodem toho, kdy dva podobní jednotlivci sní stejné množství potravy, jeden nepřibere a druhý jakoby přibíral i ze vzduchu 🙂

Platí pak pravidlo:

1 gram bílkovin a sacharidů = 4 kcal

1 gram tuku = 9 kcal

Pro přiblížení, když máte např. 100g brambor🥔 v syrovém stavu, najdete v nich cca 16g sacharidů a 2g bílkovin. Jelikož obě tyto živiny mají 1g/4 kcal, součet sacharidů a bílkovin (18g) vynásobíte 4 a zjistíte tak, že ve 100g brambor přijmete 72 kcal (301 Kj).

Vezmete-li třeba 10g poctivého másla, najdete v něm 8g tuku a téměř žádné bílkoviny či sacharidy. Jelikož 1g tuku = 9 kcal, tak v 10g másla přijmete 72 Kcal (301 Kj).

U bazálního metabolismu se tedy jedná o MINIMÁLNÍ množství kalorií, které je nutné za den přijmout pro správnou funkci organismu. My však pouze neležíme celý den hladoví na lůžku🛌, ale VYDÁME další ENERGII NA:

🔸 udržení stálé tělesné teploty

🔸 termický efekt stravy ➡️ tělo vydá energii na zpracování přijaté stravy. Na bílkoviny cca 30%, na sacharidy a tuky cca 5-10%. Nejíme však pouze jednu z těchto živin, tudíž se počítá s průměrnou hodnotou 10-15%.

🔸 energie vydaná na stres (5-10%)

🔸 energie vydaná na pohyb (chůze, domácí práce, cesta do práce či školy, sport, zaměstnání, péče o děti...)

Když přidáme k bazálnímu metabolismu hodnotu vydané energie, platí pak následující pravidla dle cíle:
1) UDRŽENÍ HMOTNOSTI ➡️ příjem energie rovná se výdeji energie

2) REDUKCE HMOTNOSTI (HUBNUTÍ) ➡️ příjem energie je menší než výdej energie

3) PŘIBRÁNÍ ➡️ musíme přijmout přiměřeně více energie než jí vydáme

❗️❗️Mnoho z Vás se snaží zhubnout a udělají největší chybu, pustí se do hladovky❗️ ➡️ sice přijmete méně energie než vydáte, ALE - POKUD PŘIJÍMÁTE PO DELŠÍ DOBU VÝRAZNĚ NIŽŠÍ PŘÍJEM ENERGIE (KCAL,KJ) NEŽ VYDÁTE (POD HODNOTOU BM), ORGANISMUS ČASTO REAGUJE TAK, ŽE ZPOMALÍ METABOLISMUS A NAMÍSTO HUBNUTÍ ZVĚTŠÍTE TUKOVÉ ZÁSOBY. Tělo je velice chytré, řekne si - aha, tak teď budu delší dobu hladovět, musím si tedy ukládat většinu tohoto nízkého množství přijaté energie z potravy do tukových zásob, abych mělo zásoby pro případnou nouzi. Proto při hladovkách dost často naopak přibíráte a zvětšujete tukovou hmotu (případně zhubnete rychle především vodu, kdy při návratu na klasickou stravu tuto naberete zpět i s jojo efektem). Dlouhodobé hladovění může vyústit i v poruchy příjmu potravy.

❗️Až u 90% mých klientů je problém jejich zvýšené či nízké hmotnosti v tom, že JÍ povětšinou MÁLO pod hodnotou jejich bazálního metabolismu❗️❗️Pokud je postupně rozjím, jejich BM se opět rozjede a začnou shazovat uložené tukové zásoby.

Pokud tedy jíte málo, i pod hodnotou svého BM, dost možná se CÍTÍTE UNAVENÍ, CHYBÍ VÁM ENERGIE. TĚLO PRACUJE V ŠETRNÉM REŽIMU A S ENERGIÍ ŠETŘÍ. Když jsem klientům nastavil ideální množství jídla a živin, dostavil se u nich povětšinou i chybějící příval energie a neměli tendence večer vybílit ledničku 🤫

ANEB K DLOUHODOBĚ UDRŽITELNÉ ŠTÍHLÉ POSTAVĚ SE NEDOSTANETE HLADOVĚNÍM, ALE MUSÍTE SE K NÍ PROJÍST😉🍎🥚🍇🌰🍫🥔🍗☕️

NEVÍTE-LI SI RADY s tím, zda přijímáte dostatek živin a energie přijaté ze stravy, jak si správně nastavit, aby se Vám vrátila chybějící energie či budete chtít nastavit konkrétně potřebné množství živin na Vaši osobu, MŮŽETE VYUŽÍT MÝCH SLUŽEB a nastavíme to individuálně na míru.

Článek naleznete i na mém Facebooku. STANETE-LI SE FANOUŠKEM mé FB stránky Výživový poradce Pavel Furch (na hlavní stránce dáte To se mi líbí + Sledovat), neuniknou Vám tak v případě Vašeho zájmu i další budoucí krátké edukační články, rady a tipy...

Aneb chutně, zdravě, jednoduše 🙂☕️😎